“M jak Szaleństwo” – premiera filmowa o zwyczajnych świętych

Dzisiejszy, premierowy pokaz filmowy na terenie kompleksu “nowe miasto” (LUCE Arena ) – przedstawiający życie wybitnych osobowości związanych z Podbeskidziem – był kulminacyjnym momentem wyjątkowego projektu “M jak Szaleństwo”, efektem pracy Fundacji LUCE i firmy IRIS Media.

Celem projektu jest edukacja i krzewienie kultury wśród młodzieży oraz ugruntowywanie tradycji. Atrakcyjna forma przekazu ma zachęcić młodych ludzi do rozwijania swoich talentów, poznawania lokalnej kultury i historii.
Przybliżone zostały sylwetki: błogosławionej Sancji Janiny Szymkowiak, błogosławionej Małgorzaty Łucji Szewczyk i świętego Jana Sarkandra.
Bohaterami filmów są młodzi ludzie, postawieni w trudnych życiowych sytuacjach, którzy muszą dokonać wyboru. Współczesna Sancja podejmie decyzję
o wyjeździe na misje do Senegalu, Małgorzata spośród wielu życiowych propozycji wybierze tę, którą zaproponuje jej Bóg. Jan Sarkander z 2015 roku ochroni człowieka, któremu grożono.

“Projekt mówi o tym, że święci są normalni. Tak normalni, że aż nie do uwierzenia i dlatego często ich “odczłowieczamy” co pięknie nam wychodzi. Tymczasem oni są prości i zwyczajni. Chcieliśmy pokazać film w takiej formie jak toczy się życie – migawkowo. Aby uwierzyć, że w zwyczajnym, szarym życiu Pan Bóg może działać na swoich zasadach i to jest szczęściem” – mówi koordynator merytoryczny siostra Daria Dobrowolska. “Jeśli po oglądnięciu filmów zrodzi się więcej pytań i odpowiedzi to właśnie o to nam chodzi” – dodaje z uśmiechem.

“Każdy z tych świętych jest dziś aktualny – jest źródłem inspiracji jak powinniśmy postępować. Historie życia tych osób są dostosowane do wymogów współczesnej publiczności i przedstawione w sposób przystępny dla młodych widzów” – mówi ks. Mateusz Dudkiewicz z Fundacji LUCE.

Realizacji projektu podjęli się profesjonaliści branży filmowej. Producentem wykonawczym jest IRIS Media. Reżyserem filmów Rafał Sakowski (IRIS Media), koordynatorem merytorycznym siostra Daria Dobrowolska, operatorem Tadeusz Chudy, dźwiękowcem Róża Misztela.

W produkcję filmów zaangażowali się członkowie grupy teatralnej “Wj 12”, młodzież z Żywca i okolic. “Entuzjazm i zaangażowanie w projekt całej ekipy było ogromne” – podkreśla siostra Daria. “Niesamowite było również to co się działo poza kadrem w przerwach na planie filmowym. Bardzo żałuję, że nie można tej atmosfery w pełni wszystkim oglądającym przekazać” – dodaje.

Zdjęcia do filmów fabularnych powstawały w Żywcu i Bielsku-Białej także na terenie kompleksu “nowe miasto”. Natomiast dokumenty kręcone były
m.in. w Czechach, Oświęcimiu i Bielsku-Białej.

Każdy z trzech 16-minutowych odcinków został podzielony na dwie części: dokumentalną oraz uwspółcześnioną wersję fabularną. Pierwsza przedstawiła sylwetkę prezentowanego bohatera, druga najważniejsze elementy z życiorysu, ujęte we współczesnym kontekście.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

Pokazy filmowe:
– 14 listopada, godz. 19:00 LUCE Arena, kompleks “nowe miasto” ul. Legionów 26/28, Bielsko-Biała,
– 15 listopada, godz. 15:30 Kino Janosik, ul. Sobieskiego 1, Żywiec,
– 16 listopada, godz. 18:00 Aula Św. Wawrzyńca Miejskiej Biblioteki Publicznej “Galeria Książki”w Oświęcimiu,
– 20 grudnia, Teatr Elektryczny, ul. Mickiewicza 3, Skoczów.