„M jak szaleństwo. Krzewienie tradycji kulturowej poprzez film” – nowy projekt edukacyjny Fundacji Luce

M_jak_szalenstwo
W ramach projektu powstaną trzy filmy na temat zasłużonych osobistości, które bezpośrednio lub pośrednio były związane z Podbeskidziem. Historie zostaną dostosowane do wymogów współczesnej publiczności i przedstawione w sposób nietuzinkowy i przystępny dla młodych widzów.

Każdy z trzech odcinków będzie podzielony na dwie części: dokumentalną oraz współczesno – fabularną. Pierwsza przedstawi sylwetkę prezentowanego bohatera, druga najważniejsze elementy z życiorysu, ujęte we współczesnym kontekście.

Przybliżone zostaną sylwetki:

  • Błogosławionej Małgorzaty Łucji Szewczyk, urodzonej w 1828 roku na Wołyniu, od roku 1890 związanej z miastem Bielsko – Biała oraz Oświęcimiem. Założone przez nią instytucje (przedszkola, świetlice środowiskowe, domy opieki) działają do chwili obecnej na terenie województwa śląskiego.
  • Błogosławionej Sancji Janiny Szymkowiak, urodzonej w 1910 roku w Możdżanowie. Z wykształcenia romanistka, związana z Uniwersytetem A. Mickiewicza w Poznaniu, w okresie II wojny światowej pracowała jako tłumaczka dla jeńców francuskich i angielskich przebywających na terenie Poznania.
  • Świętego Jana Sarkandra, urodzonego w 1576 roku w Skoczowie. Jego życie było ściśle związane z historią Moraw. Niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i narodu, zmuszany do zdradzenia powierzonej mu przez władcę tajemnicy, poddany okrutnym torturom pozostał wierny danemu słowu.

Biografie i kluczowe wydarzenia z życia tych wybitnych osób zostaną wykorzystane w filmach, które wspierają proces kształtowania dojrzałej osobowości, w tym poznanie siebie, kształtowanie charakteru, wszechstronny rozwój osobisty i udział w życie społecznym.

Celem projektu jest edukacja i krzewienie kultury wśród młodzieży oraz ugruntowywanie tradycji. Jego realizacji podjęli się profesjonaliści branży filmowej.
Reżyserem filmów jest Rafał Sakowski (IRIS Media), koordynatorem merytorycznym siostra Daria Dobrowolska, operatorem Tadeusz Chudy, dźwiękowcem Róża Misztela.

Kulminacyjnym punktem projektu są dwa uroczyste pokazy filmowe, które odbędą się w Bielsku – Białej oraz Żywcu, miejscowościach których kręcono materiał.

Planowo projekcje odbędą się:

14 listopada w Bielsku – Białej (Luce Arena kompleks “nowe miasto”)
15 listopada w Żywcu (Kino Janosik)

Dodatkowo na dedykowanej stronie internetowej projektu (www.mjakszalenstwo.pl) oraz facebookowym profilu Fundacji Luce, na bieżąco publikowane będą zdjęcia z planu filmowego i newsy o postępach produkcji.

Inicjatorem projektu jest Fundacja Luce działająca w Bielsku – Białej od 2014 roku. Głównym celem działalności organizacji jest pomoc społeczna, edukacja kulturalna, rozwijanie sportowych zainteresowań i pasji oraz praca z młodzieżą.
Więcej o Fundacji Luce: http://www.luce.org.pl/

Za produkcję filmową odpowiada bielska spółka IRIS Media Sp.z.o.o. zajmująca się realizacjami video oraz specjalizująca się w produkcji innowacyjnych filmów interaktywnych. Więcej: http://www.iris.media.pl/

Kontakt:

Ks. Mateusz Dudkiewicz
Fundacja Luce
mateusz@dudkiewiczmail.com

Michał Regulski
IRIS Media Sp.z.o.o
michal.regulski@irismedia.pl
tel. 607 509 876