Inauguracja współpracy VIVE Textile Recycling z Mariuszem Przybylskim

TRANSPLANTACJA-4W piątek 18 września Mariusz Przybylski i Ewelina Rozpara – Manager ds. PR i projektów marketingowych VIVE Textile Recycling – opowiadali o idei unikatowej kolekcji oraz pokazali pierwsze gotowe kreacje.
„TRANSPLANTACJA” to damska kolekcja stworzona z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, dostarczonych przez VIVE Textile Recycling. To pierwszy w Polsce tak spektakularny projekt z dziedziny art recyklingu, w który angażuje się znany polski projektant oraz największa firma zajmująca się recyklingiem tekstyliów na naszym rynku. To przedsięwzięcie, które świadczy nie tylko o innowacyjności VIVE Textile Recycling, ale przede wszystkim o niezwykłej świadomości ekologicznej i odpowiedzialności społecznej firmy.
„Wspólnym mianownikiem wszystkich sylwetek, stworzonych na potrzeby TRANSPLANTACJI jest pragnienie przedłużenia modowego życia odzieży używanej, poprzez wykorzystanie wybranych jej elementów na potrzeby tzw. mody wysokiej. To kolekcja z przeszłością, ale w pełni nowa i nowoczesna.” – tak wyjaśnia tytuł i ideę kolekcji sam projektant.

Te unikatowe kreacje zostaną po raz pierwszy zaprezentowane 29 października w Warszawie, w pierwszej części pokazu najnowszej, sezonowej kolekcji Przybylskiego. Kolekcji będzie towarzyszyć specjalna wystawa, obrazująca gościom pokazu ideę i historię powstawania całego projektu. Następnie „TRANSPLANTACJA” zostanie pokazana w innych miastach Polski. Inicjator i partner projektu, firma VIVE Textile Recycling stale poszukuje nowych metod przetwarzania i pełnego wykorzystywania surowca.

„TRANSPLANTACJA” to kolejny przejaw tych poszukiwań, a jednocześnie pierwszy w Polsce tego typu projekt, polegający na przetworzeniu tekstyliów w artefakty sztuki, a w tym wypadku w niezwykłe modowe kreacje. „Współpraca z tej klasy projektantem to świadomy krok, który ma pokazać, że z surowca, jaki znajduje się w naszej firmie, można stworzyć wyszukaną i luksusową kolekcję. Udział Mariusza Przybylskiego w projekcie nie jest przypadkowy, to projektant znany ze swojego odważnego i nowatorskiego podejścia do mody i umiejętności pracy z niekonwencjonalnymi materiałami” – mówi Bertus Servaas, prezes VIVE Textile Recycling.

TRANSPLANTACJA-2

Art recykling jest działaniem, które wynika ze świadomości nadmiernej produkcji i konsumpcji dóbr. Artyści na całym świecie sięgają po przedmioty już niepotrzebne, niechciane przez użytkowników i dają im drugie życie, nadając nowy sens. Z rzeczy, które są tymczasowe i pozbawione wartości w oczach społeczeństwa konsumpcyjnego, tworzą na powrót przedmioty trwałe i wartościowe. Tak Mariusz Przybylski tłumaczy swoje zaangażowanie w projekt: „TRANSPLANTACJA jest dla mnie przede wszystkim próbą przełamywania stereotypów, przyzwyczajeń i schematów myślenia o recyklingu. To od nas zależy jak będziemy podchodzić do używanych przedmiotów – w tym wypadku ubrań. Ja chciałem pokazać, że np. pewne piękne czy intrygujące materiały nie starzeją się i projektant może dać im nowe, zupełnie inne życie. W tym materiałach, w tych rzeczach tkwi ogromny potencjał twórczy.”
Koncepcja drugiego życia mody szczególnie bliska jest firmie VIVE Textile Recycling, która każdego dnia sortuje setki ton tekstyliów i która z olbrzymiej masy surowca na powrót wydobywa rzeczy wyjątkowe, przywracając im wartość, znaczenie a nawet dając nową jakość.

TRANSPLANTACJA-1

Grupa VIVE cały czas stara się wytyczać nowe kierunki w dziedzinie przetwarzania surowców tekstylnych i ich ponownego wykorzystania, akcentując silnie swoje proekologiczne i innowacyjne podejście do tego procesu. Firma stawia sobie za cel stuprocentowe wykorzystanie pozyskiwanych
surowców. Odbywa się to na wiele sposobów, m.in. poprzez sprzedaż detaliczną i hurtową, czy wykorzystywanie sortowanych materiałów w innych dziedzinach przemysłu, np.: przetwarzając je na kompozyty używane w budownictwie, materiały izolacyjne, a nawet paliwo.

VIVE Textile Recycling jest liderem w Polsce i w Europie w dziedzinie badań nad nowymi technologiami wykorzystania włókien tekstylnych. Projekt „TRANSPALTACJA” jest przedsięwzięciem, na które nie odważyła się dotychczas żadna marka modowa w Polsce, nie mówiąc o firmach z segmentu recyklingu odzieży używanej. Tym samym, jako lider branży, VIVE Textile Recycling przełamuje schematy, a projekt modowy jest tego potwierdzeniem.